HomeGroupsTalkZeitgeist
MembersReviewsPopularityRatingFavorited   Events   
150462,254 (5)00

Top members (works)

Member favorites

Members: None

Add to favorites
No events listed. (add an event)
You must log in to edit Common Knowledge data.
For more help see the Common Knowledge help page.
Canonical name
Legal name
Other names
Date of birth
Date of death
Burial location
Gender
Nationality
Country (for map)
Birthplace
Place of death
Places of residence
Education
Occupations
Relationships
Organizations
Awards and honors
Agents
Short biography
Theological Hall 1973-1975
Ordained Assistant Somervell Memorial Church Remuera Auckland Presbytery 11 July 1976 –
Resigned 30 September 1976 - overseas study.
Belmont North Shore Presbytery 4 December 1977
Special Ministry on Peace Auckland (North Shore Presbytery) 10 December 1983 and withdrew.
University Chaplain, Maclaurin Auckland 31 January 1985 - resigned 16 August 1991 to take position as Minister in Vienna, Austria.
St Andrews Birkenhead North Shore Presbytery 3 November 1994.
Lodged Certificate December 2001
Minister Emeritus September 2011
Disambiguation notice

Is this you?

Become a LibraryThing Author.

Links

Member ratings

Average: (5)
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5 2

Related people/characters

Improve this author

Combine/separate works

Author division

Ray Galvin is currently considered a "single author." If one or more works are by a distinct, homonymous authors, go ahead and split the author.

Includes

Ray Galvin is composed of 1 name.

Combine with…

 

About | Contact | Privacy/Terms | Help/FAQs | Blog | Store | APIs | TinyCat | Legacy Libraries | Early Reviewers | Common Knowledge | 119,623,992 books! | Top bar: Always visible