HomeGroupsTalkZeitgeist
Author photo. This photo is taken from the LtQ DVD series.

This photo is taken from the LtQ DVD series.

MembersReviewsPopularityRatingFavorited   Events   
244 (245)356,944 (3.54)10
No events listed. (add an event)
You must log in to edit Common Knowledge data.
For more help see the Common Knowledge help page.
Canonical name
Legal name
Other names
Date of birth
Date of death
Burial location
Gender
Nationality
Country (for map)
Birthplace
Place of death
Places of residence
Education
Occupations
Relationships
Organizations
Awards and honors
Agents
Short biography
Theological Hall 1940-42
Ordained locum tenens Kurow NOP 26.2.1943
Opoho, Dunedin DnP 18.10.1945
St James, Wellington WnP 5.10.1950 - resigned 28.2.1956 to -
Professor of Old Testament Studies Presb. Church Hall Brisbane Queensland, Australia.
Professor of Old Testament Studies Theological Hall Dunedin 29.2.1960
Principal of Theological Hall Dunedin 12.2.1963 - resigned 31.5.1971
A charge of heresy was brought against Lloyd at the 1967 Assembly by Mr R.J. Wardlaw, elder,
and Rev R.J. Blaikie. After full discussion (transmitted direct on TV) the Assembly dismissed the
charge. This trial raised interest and controversy throughout NZ, and beyond, not only in the
Church, but in offices, shops, factories and wherever people gather. It caused religion to be talked
about almost everywhere. For many it brought relief, revealing the Christian faith as rational in
modern terms, which are acceptable in the Church. For others it contradicted the essence of the
Christian religion. After a period Lloyd resigned from the Church to take up a post as Proffessor of
Religious Studies at Victoria University Wellington, where his classes were crowded, and he also
gave sets of public lectures and courses which aroused considerable interest. One main course of
public lectures was published each year for a number of years.
Professor of Religious Studies, Victoria University Wellington 1.6.1971 and
Honorary Associate Minister St Johns Wellington WnP
Retired 28.2.1983
In retirement he continued public lectures at St Andrews Church Wellington for a period.
Commander of the Order of the British Empire 1988
Honorary Assistant St Andrews Wellington WnP 1989
Principal Companion of the New Zealand Order of Merit 2001, re-designated Knight Grand Companion 2009
Member of the Order of New Zealand 30 December 2006
Disambiguation notice

Is this you?

Become a LibraryThing Author.

Member ratings

Average: (3.54)
0.5 1
1
1.5 1
2
2.5
3 2
3.5 1
4 4
4.5
5 3

Improve this author

Combine/separate works

Author division

Lloyd Geering is currently considered a "single author." If one or more works are by a distinct, homonymous authors, go ahead and split the author.

Includes

Lloyd Geering is composed of 4 names. You can examine and separate out names.

Combine with…

 

About | Contact | Privacy/Terms | Help/FAQs | Blog | Store | APIs | TinyCat | Legacy Libraries | Early Reviewers | Common Knowledge | 119,422,259 books! | Top bar: Always visible