HomeGroupsTalkZeitgeist
This site uses cookies to deliver our services, improve performance, for analytics, and (if not signed in) for advertising. By using LibraryThing you acknowledge that you have read and understand our Terms of Service and Privacy Policy. Your use of the site and services is subject to these policies and terms.
Hide this

Results from Google Books

Click on a thumbnail to go to Google Books.

Good night, Dżerzi by Janusz Głowacki
Loading...

Good night, Dżerzi

by Janusz Głowacki

MembersReviewsPopularityAverage ratingMentions
1411,010,150 (3.75)1

None.

None
Loading...

Sign up for LibraryThing to find out whether you'll like this book.

No current Talk conversations about this book.

» See also 1 mention

Good Night Dżerzi autorstwa znanego polskiego scenarzysty i dramaturga to zgrabnie napisana opowiesc, ktora ciezko byloby podsumowac jednym zdaniem. Glownym tematem jest zycie i skandale innego polskiego pisarza, Jerzego Kosinskiego, a prywatnie znajomego Glowackiego, a wlasciwie proba stworzenia z tych historii scenariusza filmowego poswieconego “Dzerziemu”. Jest to ponadto bardzo ciekawy obraz zycia Nowojorczykow oraz imigrantow (glownie Polakow i Rosjan) w Nowym Jorku kilka dekad temu. Osobiscie te ludzkie historie byly dla mnie najciekawsze w tej powiesci, napisane z duza wnikliwoscia i bardzo ciekawe, zroznicowane; porownalabym je nawet do tych w ksiazkach innego Nowojorczyka, Paula Austera.
Ogolnie ksiazka bardzo interesujaca, momentami skandaliczne zachowania Kosinskiego sa dosc ciezkostrawne, ale w sumie wyszla z tego bardzo ciekawa mieszanka. ( )
  justine28 | Apr 4, 2012 |
W gruncie rzeczy nie jest to książka o Kosińskim, ale o samym Głowackim. Autor gdzieś już wspomniał, że kiedy pisze się o kimś, zawsze pisze się o sobie, swoim pisarstwie i obsesjach. I tak jest w tym przypadku: pisząc o Kosińskim Głowacki pisze o sobie, pisarzu ze wschodniej Europy, który próbuje zainteresować sobą i swoją twórczością Nowy Jork. Zmaga się przy tym z własną tożsamością, walczy z przylepianymi mu gębami i szuka autentycznego głosu.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75475,8633283,Dz...
 
You must log in to edit Common Knowledge data.
For more help see the Common Knowledge help page.
Series (with order)
Canonical title
Original title
Alternative titles
Original publication date
People/Characters
Important places
Important events
Related movies
Awards and honors
Information from the Russian Common Knowledge. Edit to localize it to your language.
Epigraph
Drogi Janku, powiedziała kobieta, którą kochałem i która dobrze mi życzyła. Błagam cię, napisz tę historię bez żartów i poważnie. To jest twoja ostatnia szansa. Ludzie mają dość twojego cynizmu. Jeżeli tego nie zrobisz - zniszczą się. A ja nie będę żyła z facetem zniszczonym.
Obiecałem, że zrobię, co się da, bo nie chciałem, żeby ona też ode mnie odeszla.
Dedication
Olenie
First words
Roger i Raul to znani producenci z Broadwayu.
Quotations
- On był na pewno inteligentny, i to bardzo. [...] - Może nawet inteligentny na tyle, że podejrzewał, że większość tego, co napisał, jest nic niewarte i się rozsypie jak domek z kart przy najbliższym podmuchu [...] - I dlatego potrzebuje jakiegoś wielkiego spektaklu ostatecznego. Pamiętasz, Raul, Dżerzi często mówił, że samobójstwo to najlepszy sposób na przedłużenie sobie życia.
Ten dentysta na zmianę plombował i do niej mrugał, nucił i dziękował Bogu. A dziękował głównie za to, że nie stworzył człowieka, dajmy na to, trzymetrowego i z potężnymi kłami, tylko, nie mając złudzeń co do ludzkiego charakteru, w trosce o przetrwanie gatunku i ogólnie życia na ziemi, podarował ludziom zęby krótkie i mizerne, wymagające stałych reperacji, którymi jeść się da, ale zagryźć to już jest dosyć trudno. Z tym że człowiek sobie poradził i wymyślił kałasznikowa.
Last words
(Click to show. Warning: May contain spoilers.)
Disambiguation notice
Publisher's editors
Blurbers
Publisher series
Original language
Canonical DDC/MDS

References to this work on external resources.

Wikipedia in English

None

Book description
Haiku summary

No descriptions found.

No library descriptions found.

Quick Links

Popular covers

Rating

Average: (3.75)
0.5
1
1.5
2
2.5
3 2
3.5 1
4 2
4.5
5 1

Is this you?

Become a LibraryThing Author.

 

About | Contact | Privacy/Terms | Help/FAQs | Blog | Store | APIs | TinyCat | Legacy Libraries | Early Reviewers | Common Knowledge | 136,469,137 books! | Top bar: Always visible