HomeGroupsTalkExploreZeitgeist
Search Site
This site uses cookies to deliver our services, improve performance, for analytics, and (if not signed in) for advertising. By using LibraryThing you acknowledge that you have read and understand our Terms of Service and Privacy Policy. Your use of the site and services is subject to these policies and terms.
Hide this

Results from Google Books

Click on a thumbnail to go to Google Books.

Luadun'Dal Efsanesi: Kayıp Şövalye by…
Loading...

Luadun'Dal Efsanesi: Kayıp Şövalye (edition 2020)

by Deniz KOCATURK (Author)

MembersReviewsPopularityAverage ratingConversations
1None6,730,079NoneNone
Member:denizkocaturk
Title:Luadun'Dal Efsanesi: Kayıp Şövalye
Authors:Deniz KOCATURK (Author)
Info:Cinius Yayinları
Collections:Your library
Rating:
Tags:luadun'dal efsanesi kayip sovalye, luadun'dal, deniz kocaturk, fantasy, fantezi, fantastik kitap, turkish

Work Information

Luadun'Dal Efsanesi: Kayip Sovalye by Deniz KOCATURK

Recently added bydenizkocaturk
None
Loading...

Sign up for LibraryThing to find out whether you'll like this book.

No current Talk conversations about this book.

No reviews
no reviews | add a review
You must log in to edit Common Knowledge data.
For more help see the Common Knowledge help page.
Canonical title
Original title
Alternative titles
Original publication date
People/Characters
Important places
Important events
Related movies
Awards and honors
Epigraph
Medietas Krallığı’nın hükümdarı Tempius, üç kardeşin babasıdır. Tempius öldükten sonra üç kardeşin mücadelesi tamamen ve kötü bir biçimde değişir. Medietas’ta bulunan en büyük kız kardeş Livia, kadim dönemlerde, iki yücenin üç çocuğundan biri olan, Kayıp Şövalye’nin maceralarını ve hikâyesini öğrenir. Bu hikâyede, Valerivenill’in önemli figürlerinden Kayıp Şövalye’nin sahip olduğu, yaratıcı tanrı Ephion’un dövdüğü zırhın ve kılıcın varlığından söz edilir.

Zamanın başlangıcından önce evreni ikiye bölen ve Valerivenill’e ayak basmamış bir tanrının gücüyle dövülerek üretildiği anlatılan hikâye Livia’nın ilgisini çeker. Hem bu Şövalye denilen yarı tanrı ve hem de sahip olduğu ekipmanlar hakkında daha derin araştırmalar yapmaya başlar. Kayıp Şövalye’nin lahdini bulup, zırhını ve kılıcını elde ettiğinde Luadun’Dal dâhil, doğu ve batıdaki kadim diyarları yönetebilecek bir güce sahip olabileceğini anlar. Ancak bu bilgiyi aynı zamanda Nordiborg’daki erkek kardeşi Claudius da başka bir yoldan öğrenir. Damanhur şehrini yöneten en küçük kız kardeş Milonia tüm bunları çok sonra, tesadüfen, bir olayla keşfetse de kardeşlerine göre daha geriden bu olayı seyreder.

Livia, Claudius ve Milonia’nın aksine, Kayıp Şövalye’yi bulabilmek için daha önce babaları tarafından bir keşif ekibi gönderilmiştir. Bunlar Guiscard’ın, yani hikâyenin ana kahramanı bir kılıç ustasının babası ve annesidir. Ancak onlar bu görev sonucunda hazin bir sona uğrarlar ve görev başarısız olur. Yine de diyarın mitolojisine göre macera, vazifenin verildiği ilk aileye sonsuza kadar bağlanmıştır. Eğer aileden birisi ölürse, bu görev son kalan aile üyesine zorunlu bir şekilde Ephion tarafından aktarılır. Guiscard tüm bunları ilk kez katıldığı ve büyük kayıpların yaşandığı bir savaştan sonra öğrenir. O, Livia’nın ordusunda bir kılıç ustası olarak görev yapar, ancak Livia, Guiscard’ın potansiyelinden habersiz olarak hareket eder.

Guiscard’ın durumunu ilk kez Claudius, savaştan sonra gözcülerinin onu mitolojide yeri olan bir varlıkla, başka bir forma bürünerek konuşurken fark ettiklerinde öğrenir. Bu yüzden de peşine casuslar gönderir. Bu süreçte Guiscard ve iki arkadaşının başından geçen olaylar çoğunlukla acı yoldan gerçekleşir. Ancak zaman zaman diğer karakterlerin de olaya istemeden katkısı dokunurken, bazılarının da isteyerek katkıları olur. Guiscard bu yolculukta birçok yoldaşını kaybederken, istemeden kötü olayların da sebebi olur.
Dedication
First words
Başlangıçta sadece Boşluk vardı. Hayal edilemeyecek kadar sonsuz, hiçbir sesin barınamadığı bir Boşluk. Boşluk’un hükümdarı Karanlık’tı. Her şeyi gizliyordu. Karanlığın bir de düşmanı vardı. O bir başına sonsuz boşlukta yolculuk eden, Güneşti. Karanlık, Güneşi yutmaya çalıştıkça Güneş etrafına alevler saçıyordu. Karanlığın boyunduruğu altına girmemek için Güneş, içine doğru büyük bir hızla çekildi ve şiddetli bir şekilde patladı. Karanlık, Güneşe boyun eğdirmeye çalışırken kendi sonunu getirdi. Güneşin patlamasıyla etrafa saçılan parçaların her biri birer varlık meydana getirdi ve zaman başladı.
Quotations
Last words
Disambiguation notice
Publisher's editors
Blurbers
Original language
Canonical DDC/MDS
Canonical LCC

References to this work on external resources.

Wikipedia in English

None

No library descriptions found.

Book description
The Myth of Luadun'Dal: The Lost Knight (In Turkish, Luadun'Dal Efsanesi: Kayıp Şövalye) is a story about a world called Valerivenill; this world is created in ancient times according to the lore. One of the three continents in the world is the land of Luadun’Dal. Which is the first book is placed in this land.

The struggle between the three children of the first king of the land takes them on a bad journey. The most important influence of this journey is a story told to them by their fathers, Tempius.

The story their father told them is a dead-end. One of Valerivenill's notable figures is discovering that the creator god Ephion who divided the universe before the beginning of time, crafted armour and a sword for a knight. After a while, this knight will be known as the Lost Knight.

In their times, after the death of King Tempius, Livia and Claudius find out that if they can find the sarcophagus of the Lost Knight, they can obtain his armour and sword. Then they can have the power to lead the ancient islands in the east and west, including Luadun'Dal at the centre.

To find the Lost Knight, their father, Tempius, commissioned two Medietasian before his death. These are the parents of the main hero of the book. However, as a result of this task, they had a gruesome end. Nevertheless, according to the mythology of the land, this task is connected to the given family forever. If someone from the family dies, this task passes to the last child of the family, which is their child, Guiscard.

Unfortunately, he doesn't aware of these at first. The event that thought these stories to the Guiscard is the first battle he joined. In the book, he serves as a swordsman in Livia's royal army, but Livia is not aware of his potential power to find the Lost Knight.

He learned his potential role of this task from the son of King Tempius, Claudius. He is the ruler of the northern realm called Nordiborg. Days after the Battle of Grymm River, Claudius' scouts noticed that Guiscard spoke with a creature in a different form. This is the first time Guiscard learned his potential, too.

Throughout the book, the events that Guiscard and two of his friends have experienced are finally connected to the Lost Knight. However, from time to time, the other characters are keeping busy with the event unintentionally, while others are willingly contributing.

Guiscard loses many of his comrades on this journey and is also a cause of unfortunate events.
Haiku summary

LibraryThing Author

Deniz KOCATURK is a LibraryThing Author, an author who lists their personal library on LibraryThing.

profile page | author page

Popular covers

Quick Links

Rating

Average: No ratings.

 

About | Contact | Privacy/Terms | Help/FAQs | Blog | Store | APIs | TinyCat | Legacy Libraries | Early Reviewers | Common Knowledge | 169,940,328 books! | Top bar: Always visible