Picture of author.

About the Author

Image credit: Kai Ekholm, Chief Librarian, National Library of Finland

Works by Kai Ekholm

Science fiction (1990) — Editor — 9 copies
Jörn Donner, kuinka te kehtaatte (2020) 5 copies, 1 review
Science fiction Suomessa (1983) 5 copies, 1 review
Tulevaisuuden esihistoria (1993) 3 copies
Kielletyt (1990) — Editor — 3 copies

Associated Works

Tagged

Common Knowledge

Canonical name
Ekholm, Kai
Legal name
Ekholm, Kai Rauno
Birthdate
1953-10-15
Gender
male
Education
Tampereen yliopisto
Oulun yliopisto
Occupations
Chief Librarian, Helsinki University
Awards and honors
First Class Knight of the White Rose of Finland (2011)
Nationality
Finland
Birthplace
Salo, Finland
Associated Place (for map)
Salo, Finland

Members

Reviews

2 reviews
Kai Ekholm on kirjoittanut Jörn Donnerista rehellisen ja monipuolisen henkilökuvan. Hän käy läpi Donnerin marxilaisen nuoruuden, 1960-luvun mediavalloituksen, 1970-luvun bisnekset ja romahduksen, hienot reportaasit, kirjalliset esikuvat ja vanhenevan Donnerin opus magnumin, Mammutin - kirjan, jonka kaikki tuntevat mutta jonka harva on lukenut.
Jörn Donner on antanut meille valtavan kirjallisen ja poleemisen perinnön, jota vasten kansakunta on saanut peilata näkemyksiään. Hän on show more valmentanut meitä jatkuvalla polemiikillaan ja väittelyilollaan.
Jörn Donner, kuinka te kehtaatte perustuu Kai Ekholmin monivuotiseen työhön. Se on älyn ja kielen nautinto. Kenenkään ei ole syytä jättää tätä kirjaa lukematta. Se on vuoden tärkeimpiä.
show less
Science fiction Suomessa on alan ensimmäinen laaja hakuteos maassamme. Se sisältää kotimaisen ja käännetyn tieteiskirjallisuuden bibliografiat, luettelot lähdeteoksista ja antologioista, meillä esitetyistä science fictrion elokuvista ja -kuunnelmista sekä tieteissarjakuvista. Luetteloita täydentävät aihetta esittelevät ja kriittisesti arvioivat johdanto-osat. Artikkeleissa hahmotellaan mm. utopian, tulevaisuudentutkimuksen ja futurologian raja-alueilla liikkuvan science show more fictionin lähtökohtia ja historiallisia kehityslinjoja. Lukijam perehdytetään tieteiskirjallisuuden terminologiaan ja harrastajakunnan "fandom-slangin" keskeiseen sanavarastoon. Teoksen kirjoittajan Kari Ekholmin mukaan science fiction on puoliksi satua ja surrealismia, puoliksi tiedettä, se toimii tieteen etuvartiona ennakoidessaan tieteen ja teknologian kehitystä ja luodessaan teoreemoja ihmisen piilotajunnasta. (Takakansi) show less

You May Also Like

Associated Authors

Statistics

Works
24
Also by
3
Members
107
Popularity
#180,614
Rating
3.2
Reviews
2
ISBNs
29

Charts & Graphs