Author picture

Works by Jens Kruuse

Som vanvidd : Oradour-sur-Glane : 10. juni 1944 - og etterpå (1967) — Author — 17 copies, 1 review
Min lykkelige barndom 8 copies, 1 review
Min hat sidder skævt (1970) 7 copies, 1 review
Holbergs maske (1970) 7 copies, 1 review
Sådan er Rom - også 5 copies, 1 review
Tyve mesterfortællinger 4 copies, 1 review
En poetisk kriger (1978) 4 copies
Levende ord 4 copies, 1 review
Mesterværker 3 copies
Tredive mesterfortællinger 3 copies, 1 review
War For An Afternoon (1968) 3 copies
Humorister 3 copies, 1 review
De ¤uforberedte 3 copies, 1 review

Associated Works

All verdens fortellere (1990) — some editions — 16 copies, 1 review
Danske essays — Author, some editions — 10 copies, 1 review
En idealist / Kaj Munk. Den blå pekingeser / Kjeld Abell — some editions; some editions — 8 copies, 1 review
Den lille bog om de gode glæder — Author, some editions — 3 copies, 1 review
Gyldne laurbær. En antologi — Author, some editions — 3 copies, 1 review

Tagged

Common Knowledge

Birthdate
1908-04-06
Date of death
1978-05-12
Gender
male
Awards and honors
De gyldne Laurbær (1968)
Relationships
Strandgaard, Charlotte (daughter)
Nationality
Denmark
Birthplace
Denmark
Place of death
Denmark
Burial location
Frederikskirkens Kirkegård, Højbjerg, Århus, Denmark
Associated Place (for map)
Århus, Denmark

Members

Reviews

15 reviews
Frankrig, Oradour-sur-Glane, 1944
Indeholder "Forspil", " En kort affære", " En skikkelig by", " En foruroliget skolefrøken", "Første del", " Fredens sted", " Sie kamen", " Operation Oradour", " De skyder derinde", " Troppernes moral", "Anden del", " Nein, Herr Präsident!", " Hold kæft, elsasser!", " Den blinde dame med vægten", " Endelig! - nej, aldrig!", " Forbrydelse og straf", " Rekonstruktion", " Sidste kendsgerninger", "Efterskrift".

Jens Kruuse beskriver en massakre på show more befolkningen i den lille franske by Oradour den 10. juni 1944. Tyske soldater fra SS-gruppen, tredje kompagni af 1. bataljon af regimentet "Der Führer", som hørte til panserdivisionen "Das Reich", skød, dræbte og brændte alle de indbyggere de kunne finde. Efterfølgende gjort op til 642. Forinden har Kruuse beskrevet at tyskerne er alvorligt trængt. Soldater, der færdes alene eller for få sammen, bliver dræbt eller forsvinder ind i maquis'en.
Efter krigen blev enkelte af soldaterne stillet for retten. Mange af de involverede soldater var dræbt i krigen og de overordnede var forduftet eller hævdede at de ikke kendte noget til massakren. Nogle af soldaterne var tvangsudskrevne fra Alsace og det gav anledning til voldsomme protester fra Alsace at disse overhovedet blev stillet for retten.

Skræmmende historie og fyldt med moralske dilemmaer i forhold til forbrydelse og straf. I forhold til et almindeligt drab, hvor meget skal det så straffes i krigstid at brænde gamle koner inde? Får forbryderne mængderabat? Kan man sige nej hvis der står en bevæbnet SS-officer tre meter bagved en.

Jens Kruuse skriver selv at han har skrevet bogen fordi mødet mellem en simpel hverdag og krigens vanvid og mellem jævne følelser og idédebattens ophøjethed bliver ved at optage ham.
show less
Danmark, Tyskland, Frankrig, Italien, 1956
Jens Kruuse, Annabeth Kruuse, Charlotte Kruuse, Einar Sigfusson, Lili Sigfusson er på tur i bilen Marietta. Marietta er en Renault Amiral Frégate og Jens Kruuse påstår at det er bilen, der vil en tur til Frankrig for at se ligemænd.
Rejseruten for den 31 dage lange rejse er Aarhus, Celle, Hannover, Elze, Strabough, Colmar, Bourg-en-Bresse, Lyon, Vienne, Pont St. Esprit, Orange, Avignon, Pnt du Gard, Nimes, Aigues-Mortes, Le Grau-du-Roi, Arles, show more Aix-en-Provence, Frejus, Cannes, Golfe Juan, Cannes, Draguignan, Verdon, Moustiers-Sainte-Marie, Castellane, Grasse, Nice, Monco, San Remo, Genua, Rapallo, Portefino, Pisa, Firenze, Loiano, Bologna, Ferrara, Padova, Venezia, Vicenza, Verona, Gardasøen, Brescia, Riva, Brenner, Innsbruck, Kanzelkehre, Tegernsee, München, Augsburg, Nördlingen, Rothenburg, Würzburk, Frankfurt, Bad Hersfeld, Hannover, Hamburg, Neumünster, Aabenraa, Aarhus. Ialt 6009 km.
Indeholder "Hvorfor denne bog er skrevet", "I. Hvem, hvordan og hvorfor", "II. Det praktiske kapitel", "III. Torvehandel er ikke betryggende", "IV. Saltet burgunder", "V. I klarinettistens ærinde", "VI. Madame Pelletan", "VII. En vidunderlig nyhed. Postkonvolut nr 1", "VIII. Forbudt at urinere", "IX. Lige godt og lige dårligt. Postkonvolut nr 2", "X. Onkel Larsen", "XI. Finansoperationer ved rivieraen", "XII Fotografier eller postkort? Postkonvolut nr 3", "XIII. De nydende og de snydende", "XIV. Skønhed, sandhed og velsignelse. Postkonvolut nr 4", "XV. Afslapning efter oplevelse", "XVI. Venezias to undere. Postkonvolut nr 5", "XVII. Om at prutte og om tro, håb og kærlighed", "XVIII. That reminds me", "XIX. Forum, arena og basilika. Postkonvolut nr 6", "XX. Hos signor Baroni", "XXI. I Tyskland igen", "XXII. Hjemme", "Efterskrift - Min kone sidder ved rattet, af Einar Sigfusson.".

"Hvorfor denne bog er skrevet" handler om at der jo er mange praktiske oplysninger i bogen.
"I. Hvem, hvordan og hvorfor" handler om organisering af økonomien, kr x per person per aften udbetalt efter at middagen er betalt.
"II. Det praktiske kapitel" handler om den præcise rejserute, km og benzinforbrug.
"III. Torvehandel er ikke betryggende" handler om at torvehandel er betryggende og om en bolchehandler.
"IV. Saltet burgunder" handler om Aigues-Mortes og om en massakre i 1418.
"V. I klarinettistens ærinde" handler om økonomi og om et klarinetmundstykke, Vandoren 6 RV. Franskmænd har for vane at sige "Det findes ikke", men de mener "Det har jeg ikke i min butik", så man skal ikke opgive jagten.
"VI. Madame Pelletan" handler om en hotelværtinden i Arles "Og De er allesammen kætt ... lutheranere?"
"VII. En vidunderlig nyhed. Postkonvolut nr 1" handler om Provence, Teatret i Orange, Orange hvor 100000 legionærer faldt i 105 f. Kr., Le Pont du Gard, bygget af Fede Agrippa en imponerende akvadukt eller rettere resterne af den efter 2000 år, Arles, Nimes og mademoiselle n'importe qui.
"VIII. Forbudt at urinere" handler om franskmænd, der skilter med forbud og bryder dem uden at blinke. Det giver en stor plads i Jens Kruuse's hjerte til franskmænd og en tilsvarende lille til tyskere.
"IX. Lige godt og lige dårligt. Postkonvolut nr 2" handler om Rivieraen og den lille by Golfe Juan hvor folk ifølge værten er hverken franske eller italienske og også er ligeglad. Sød historie om to soldater, hvor den ene vil slå den anden ihjel men ender med at omfavne ham for så at blive kørt ned begge to.
"X. Onkel Larsen" handler om Jens Kruuse's farverige onkel, der bor svært tilgængeligt med en underskøn og meget yngre kvinde.
"XI. Finansoperationer ved rivieraen" handler om Jens Kruuse, der ikke kan betale for sin languster, men i stedet skaffer gæster til restauranten og endda tjener på det. En krølle er at værten allerede er betalt af de andre og en anden krølle at Kruuse har spredt rygter om kroejeren for at få en anden gæsteindfanger med på spøgen.
"XII Fotografier eller postkort? Postkonvolut nr 3" handler om ???
"XIII. De nydende og de snydende" handler om ???
"XIV. Skønhed, sandhed og velsignelse. Postkonvolut nr 4" handler om ???
"XV. Afslapning efter oplevelse" handler om ???
"XVI. Venezias to undere. Postkonvolut nr 5" handler om ???
"XVII. Om at prutte og om tro, håb og kærlighed" handler om ???
"XVIII. That reminds me" handler om en påtrængende amerikaner.
"XIX. Forum, arena og basilika. Postkonvolut nr 6" handler om ???
"XX. Hos signor Baroni" handler om ???
"XXI. I Tyskland igen" handler om ???
"XXII. Hjemme" handler om ???
"Efterskrift - Min kone sidder ved rattet, af Einar Sigfusson." handler om ???

Jens Kruuse pointerer at det er bedre at se lidt end at se nok. Han fortæller utroligt veloplagt og udleverer sig selv på den mest charmerende måde.
show less
Indeholder 10 afsnit, 'Erindringsforskydning', 'Din hat sidder skævt', 'Gastronomen', 'Den skiønneste blandt roser', 'Man klarer sig', 'Falsissima relatio', 'Vive le chapeau', 'Returbillet til Hillerød', 'Søstrene Rosenmejer', 'En ond aften'.
De handler om to provsteoldefædre og en tandlægeoldefar der mistede sin ene søn lige efter at denne havde bestået embedseksamen som teolog - Jens Kruuse ser i et syn oldefaderen og den døde søn, om kaptajn Signoritas og Jens Kruuse og deres show more færden i Buenos Aires - hatten sidder ofte skævt selv når han ikke har en på, om gastronomien som flygtig kunstart hvor værkerne ender 'de la merde' og en rædselsmiddag hos en gastronoms forfærdelige familie, om at plukke andres roser og om en tur til en engelsk studiekammerat hvis søster dropper Jens Kruuse i det øjeblik han afslører at han ikke kan ride og hvis oldefar diskuterer død og høj alder med en af sine venner, om en tur i en gammel Renault hvor delene stille falder af og om en flyvetur der nær var blevet den sidste for maskinen London Hamborg København faldt ned den 15 august 1939 og Kruuse skulle have været med, om professor Claus Plum og druktur i København 1618 og en fisker eller klokker i Norge, franskmænd og englændere og the mad hatter kontra le chapelier sain, et par søstre i Ashby-de-la-Zouch, en gåtur i marsken under besættelsen skaffer Kruuse et mærkeligt bekendtskab på halsen.

Glimrende små erindringsforskydninger. Jens Kruuse skriver fremragende
show less
Indeholder "Santa Maria del Sole", "Blæksprutten", "Hjerter dame", "Lærerigt", "Musse og Maddalena", "Trala-alting, trala-samtid".

Ganske morsom beretning fra et længere ophold i Rom i 1950'erne. Han skal fx have en opholdstilladelse og får en udstedt til Ynes Knivinse, som er Jens Kruuse udsat for håndskrift og genfortolket. Der er iflettet nogle små selvstændige beretninger.

"Santa Maria del Sole" handler om en ung dansk pige Nathalie, kaldet Natrylle og senere Tryllemor. Hun er show more sammen med sine forældre på vej til Rom og de møder en ung dansk mand, Terkel Mortensen, der bliver hovedkuls forelsket i hende og ændrer kurs fra Skjern til Rom på en studs. Faderen er fabrikant, men med pengesorger af kronisk art, men han låner snart 10000 kr af Terkel og alt ender godt. Terkel vil opfylde Tryllemors mindste ønsker, men hun svarer at dem kan hun selv opfylde, så han skal opfylde de største i stedet. Hun lover at dele hans sorger, men han svarer at han ingen har, hvorefter hun siger at hun jo tænker på efter at de er blevet gift!
"Blæksprutten" handler om en italiensk mand fra Santa Gironella, der fanger blæksprutter og også tager til Rom og fanger sin Maria Baccini, der ellers var ved at blive indfanget af en forbryderspire.
"Hjerter dame" handler om et spil bridge, der kommer til at handle om mere end bare et spil bridge. Et ungt pars lykke og giftemål.
"Lærerigt" handler om en knastør kontorfuldmægtig Hartvig Jam-Nielsen på tur til Rom. Han er ved at komme i kløerne på enkefru Sørum, men flygter da han ser en betjent, der måske vil påtale at fru Sørum kyssede ham offentligt. I stedet bliver han inviteret indenfor af Carlo Bonelli, der går op i god mad. Hans kone Lalla er stor og styg, men laver guddommelig mad, hvilket Carlos søster Erminia er jaloux over. Hjemme i Danmark opsøger Hartvig fru Sørum og lærer at hun hedder Alette og at hun ved hvordan man laver frikadeller på den rigtige måde.
"Musse og Maddalena" handler om Giorgio, der er turist-guide i Rom, taler poifectly engelsk og viser rundt efter en guidebog, som han ikke helt har fået matchet til Roms byplan endnu. Han frier på skift til Maddalena og til Musse og bliver fyret for at være en uduelig guide. Men Maddalena elsker ham netop fordi han er så elendig.
"Trala-alting, trala-samtid" handler om skomageren Pietro Fagiano fra Via del Orso. Hans lille dreng Romelo på seks ord har lidt svært ved at fatte at Gud kan se alting samtidigt. Og Pietro har noget kørende med Rossana Bracciano.

Små let fortalte historier om Rom. Jeg kan godt lide Jens Kruuses måde at fortælle på. Fx om hans ven Adam Afzelius, der ligger begravet i Rom. Afzelius var en meget munter fyr, ivrig i diskussioner og vidende om meget i og udenfor sit fag og om universitetspolitik. Det var ham, der formulerede et forslag til professoratsbesættelser som at "Man kan lige så godt trække lod, så får den bedste også en chance".
show less

You May Also Like

Associated Authors

Statistics

Works
35
Also by
5
Members
101
Popularity
#188,709
Rating
½ 3.5
Reviews
15
ISBNs
12
Languages
2

Charts & Graphs