Author picture

Jokal

Author of De Wraak van de Clown

9 Works 14 Members 2 Reviews

Works by Jokal

De Wraak van de Clown (2000) 3 copies, 1 review
Hejrens flugt (2002) 3 copies, 1 review
Angela (1995) 1 copy
Felix (1992) 1 copy

Tagged

Common Knowledge

There is no Common Knowledge data for this author yet. You can help.

Members

Reviews

2 reviews
Hejren dukker op flere gange i Jokals album fra 2002. Fuglen lever vildt i det naturområde, hvor det meste af historien foregår, og den bliver samtidig et symbol på den frihedstrang som den unge Michelle føler. Hun har giftet sig med den rige fabrikant van Dungen, men det er – eller har udviklet sig til – et giftigt forhold, som hun hverken kan holde ud eller bryde ud af.

Historien starter dog et andet sted. To mænd – ålefiskeren Tom og van Dungens butler Ben – har kidnappet van show more Dungens partner, som de kræver løsepenge for. Det viser sig at være et dumt træk, for van Dungen har allerede prøvet at køre partneren ud på et sidespor. Han nægter simpelthen at tale med kidnapperne, når de ringer, og det hele ender med, at gidslet bliver dræbt af et vådeskud.

Politiet kommer ikke for alvor på sporet af gerningsmændene, men mordet skaber yderligere konflikter mellem Michelle og hendes mand. Hun begiver sig ud i vådområderne, hvor hun møder Tom, der er ude for at fange ål. Der er en øjeblikkelig tiltrækning mellem de to, men affæren skaber nye problemer: Ben er er bange for, at forholdet vil føre til afsløringen af den oprindelige forbrydelse, og van Dungen vil ikke finde sig i forholdet. Og til slut må Michelle spørge sig selv, om Tom egentlig er interesseret i hende, eller om han bare er ude efter hendes penge.

Billedsiden er i Jokals vanlige stil. Personernes mimik er meget tydeligt trukket op, mens farverne er bløde, nærmest som om de er akvarel. De seksuelt hæmmede er tilknappede, de driftsstyrede klæder sig udfordrende og tager tøjet af ved enhver lejlighed. Der er noget drømmeagtigt over det våde og bløde landskab, som historien er placeret i, og her passer stilen godt.

Desværre fangede historien mig ikke rigtigt. Personerne og deres dialog er for karikerede, og det afspejler sig også i historien, der springer fra almindeligt skænderi til overgreb og mord på et øjeblik. Dynamikkerne er genkendelige, men det føles som om man læser er resumé af den rigtige historie. Tingene får ikke rigtigt lov til at udvikle sig.
show less
½
Det starter tilsyneladende ret tilfældigt: En privatdetektiv overværer mordet på en kunstmaler på en flodpram, men det viser sig snart, at forbrydelsen har rødder tilbage i tiden, og at Felix – detektiven og vores hovedperson – også har personlige aktier i sagen. Morderen er forklædt med en klovnemaske, og spørgsmålet er, om helten kan nå at opklare sagen, inden han selv kommer i politiets søgelys.

Nogle måneder forinden var Felix i Cairo, hvor han stødte ind i kunstmaleren show more Sicco og hans smukke elskerinde Samiera. Sammen tager de til pyramiderne for at lave nogle fotooptagelser, men Sicco er både fuld og jaloux, så det ender med et slagsmål mellem de to mænd. Tilbage i Amsterdam bliver han hyret af Martha, en midaldrende kvinde, der har mistanke om, at hendes mand, der er kunstmaler (!), har en affære med en af sine modeller. For Felix er det en glimrende mulighed for både at tjene penge og at få gjort et gammelt regnskab op. Desværre gør det ham også til en oplagt mistænkt, da Sicco bliver skudt…

Tegnestilen er realistisk med bløde linjer. Farvelægningen er afdæmpet, nærmest som om det er akvarel, og det giver stemningsfulde fremstillinger af landskaber og omgivelser mens personerne står knap så skarpe.

Billedsiden fungerer, men den er ikke noget specielt, og det samme kan man sige om historien. Det er ikke just første gang, at en privatdetektiv med en kantet personlighed får rodet sig ud i konflikter, men det skal siges, at den hollandske setting giver albummet en vis originalitet. Marlowe ville næppe køre grøn 2cv eller snuppe racercyklen, når der skal holdes lav profil.
show less

Statistics

Works
9
Members
14
Popularity
#739,558
Rating
2.9
Reviews
2
ISBNs
13
Languages
2