Ga niet naar zee

by Tommy Wieringa

On This Page

Tags

Recommendations

Member Reviews

2 reviews
It's great!

Short stories of max. two pages. Observations and self reflections. in beautiful language original subjects, thoughts, 'phraseology' and punchlines. I see through his eyes all kinds of people, in the country, the city and the train in between.
I read only a few a day; enjoy them, again and again new surprises.

Een onrustige wind blies de laatste flarden zomer over het perron - from the story 'Perron'
('A restless wind blew the last shreds of summer over/on the platform')
½
Ga niet naar zee is een verzameling korte stukjes, alle niet langer dan drie bladzijden. Dit is geen fictie. De stukjes gaan over Wieringa zelf en de mensen en dingen uit zijn omgeving – bekende schrijvers, maar ook heel gewone mensen, zoals de man in Geesteren Overijssel die de APK-keuring van Wieringa's auto ieder jaar doet, of de ambtenaar bij wie Wieringa aangifte wil doen van de geboorte van zijn kind.

Lees verder op deze pagina van mijn boekenblog.
½

Members

Recently Added By

Lists

Favorite Short Fiction
228 works; 99 members
Mooie titels
80 works; 1 member

Author Information

Picture of author.
42+ Works 3,710 Members

Work Relationships

Common Knowledge

Canonical title*
Ga niet naar zee
Original title
Ga niet naar zee
Original publication date
2010
Dedication*
Voor Piet en Bep Floore
First words*
Mijnheer en mevrouw B. zijn afhankelijk van elkaar op een manier die ik in de liefde nog niet eerder ben tegengekomen: zij hebben samen één hand.
Last words*
(Click to show. Warning: May contain spoilers.)'Ik was het,' zegt hij, en mijn hart breekt omdat er in mijn leven alleen maar vliegtuigjes opstijgen die van het papier van de verbeelding zijn gemaakt, terwijl hij boven mijn huis zweeft en naar mij zwaait.
Original language
Nederlands
*Some information comes from Common Knowledge in other languages. Click "Edit" for more information.

Classifications

Genres
General Fiction, Biography & Memoir, Fiction and Literature
LCC
PT5881.33 .I434 .G2Language and LiteratureGerman, Dutch and Scandinavian literaturesDutch literatureIndividual authors or works1961-2000

Statistics

Members
54
Popularity
562,327
Reviews
2
Rating
½ (3.71)
Languages
Dutch
Media
Paper
ISBNs
4