The Adventures of Hajji Baba of Ispahan

by James Morier

Hajji Baba of Ispahan (book 1)

On This Page

Description

The many adventures of a nineteenth-century Persian rogue, none of which involve honest labor.

Tags

Recommendations

Member Reviews

5 reviews
Wonderful magnificent spectacular view into a foreign world and time
Book Description: New York: Random House, 1937. Cloth. 4to - over 9¾" - 12" tall.
Der er noget meget bedaget over James Moriers roman fra 1824. Det gælder bĂ¥de dens syn pĂ¥ Mellemøstens befolkning, men ogsĂ¥ dens litterære greb og fortællemĂ¥de, hvor korte handlingsforløb afløses af nye uden at der kan ses nogen egentlig udvikling hos hovedpersonen. Men som kilde til europæernes opfattelse af Persien i 1800-tallet er den stadig interessant.

Bogen indledes med en fortælling fra forfatteren, der har været ambassadør i Persien. Her har han angiveligt mødt titlens Hajji Baba, der præsenteres som bogens hovedperson og forfatter, mens Morier blot har varetaget rollen som oversætter af værket. Hensigten er selvfølgelig at øge bogens troværdighed, ikke bare som et litterært værk men ogsĂ¥ som et autentisk show more vidnesbyrd fra et eksotisk land, som den engelske offentlighed var fascineret af, selvom den kun kendte lidt til det.

Efter disse indledninger starter Hajji Baba sin fortælling. Han bliver født i Isfahan, hvor hans far er en almindelig barber. Hajji fĂ¥r den samme uddannelse, men da han som ung mand skal bestemme sit livs skæbne, drømmer han om større ting. I stedet for at arbejde i faderens forretning, tager han sit barber-sæt under armen og slutter sig til en købmand, der planlægger at købe lammeskind og sælge dem med fortjeneste i Istanbul. De slutter sig til en karavane med kurs mod Bagdad, men de er ikke nĂ¥et langt, før den bliver angrebet af turkmenske landevejsrøvere. Eskorten stikker lynhurtigt af, og Hajji ender i fangenskab sammen med købmanden. Alt er tilsyneladende tabt, men han formĂ¥r at blive venner med turkmenerne, slutter sig til dem – og leder dem endda pĂ¥ et plyndringstogt til Isfahan.

Den første handlingstrĂ¥d viser et mønster, der gĂ¥r igen gennem hele bogen: Hajji fĂ¥r ved et usandsynligt held adgang til en karriere eller en del af det persiske samfund, han opnĂ¥r hurtigt store fordele, gennemgĂ¥r eventyrlige oplevelser og taber det hele pĂ¥ gulvet, men formĂ¥r at charmere sig til en ny chance. Undervejs gør han karriere som vandsælger, tobaksforhandler, lægeassistent, soldat, mullah, købmand og diplomat. Fordelen er, at Morier fĂ¥r lejlighed til at beskrive forskellige sider af det persiske samfund. Bagsiden er, at romanen føles fyldt med gentagelser, mens hovedpersonens livsvalg virker mere og mere ligegyldige. Jeg kan godt forstĂ¥, hvorfor Christopher Morley i indledningen skriver, at han foretrækker at læse romanen i smĂ¥ doser, for den har føljeton-karakter.

Forfatterens sympati ligger sĂ¥ afgjort hos Hajji, der er en intelligent og handlekraftig ung mand, der drømmer om eventyr og om at komme frem i verden. Som læser er man villig til at se igennem fingre med hans mange smĂ¥ synder; det mĂ¥ nu engang være sĂ¥dan, at en gavtyv skaber sig en tilværelse. Alligevel er det bemærkelsesværdigt, hvor lidt loyalitet der er i bogen, hvor Hajji gang pĂ¥ gang bliver svigtet af sine allierede eller selv svigter dem han stoler pĂ¥. Det peger tilbage pĂ¥ bogens opfattelse af den persiske kultur, der er præget af et vestligt, dominerende blik.

Morier dyrker de eksotiske sider af det persiske samfund: Haremmet, de religiøse ritualer og shahens uendelige rigdomme, men samtidig afsløres det som overflade uden dybde og moral. Hver en familie er centrum for konflikter mellem mand og kone og med nĂ¥desløs rivalisering mellem kvinderne i haremmet. Religionen er bĂ¥de undertrykkende og fyldt med ringeagt over for ikke-muslimer, men den er ogsĂ¥ et udvendigt ritual og en institution, hvor de lærde kæmper om magt og privilegier. Og shahen er selvfølgelig en despot, der bekymrer sig om krig, luksus og smukke slavinder men uden den mindste interesse i landets udvikling eller undersĂ¥tternes forhold. Moriers Persien fĂ¥r farve af hans ubestridelige viden om landet, men det er ogsĂ¥, som Edward Said peger pĂ¥, en projektion, der bĂ¥de trækker pĂ¥ og forstærker europæernes forestillinger om et mærkeligt land mod øst.

Bogen er illustreret af Cyrus le Roy Baldridge. De fleste af hans tegninger er i sort-hvid, men enkelte er farvelagte plancher. Hver for sig er de fine, men set i sammenhæng er det tydeligt, at de deler bogens interesse for det eksotiske – ikke mindst det forbudte blik pĂ¥ kvindernes liv.

Havde det været en moderne roman, havde jeg kritiseret redaktøren for ikke at skære halvdelen væk og kræve lidt mere karakterudvikling. Jeg er glad for at have læst den som et historisk vidnesbyrd, men jeg tror ikke, at jeg ville anbefale den til andre.
show less
½
Procedente de una humilde familia de IspahĂ¡n, HadjĂ­ BabĂ¡ alcanza una envidiable posiciĂ³n en el entorno del sha. Ingenuo y malĂ©volo al mismo tiempo, a veces honesto, casi siempre enamorado, tales son los rasgos que mejor definen a este maravilloso personaje que ejerciĂ³ de aguador, verdugo, buhonero, mĂ©dico, alcahuete, hombre de religiĂ³n, respetable vendedor, y confidente de un visir, antes de alcanzar el Ă©xito profesional y social en la corte del sha de Persia.

Members

Recently Added By

Lists

Author Information

Picture of author.
20+ Works 550 Members

Some Editions

Altick, Richard D. (Introduction)
Curzon, George (Introduction)
Dwiggins, W. A. (Book Designer.)
Gui, Honor (Illustrator)
Guilbeau, Honoré (Illustrator)
Jennings, Richard (Introduction)
Kiernan, R. H. (Introduction)
Millar, H. R. (Illustrator)
Pereira, Manuel (Translator)
Stewart, C. W. (Editor, Introduction, Notes)

Awards and Honors

Series

Belongs to Publisher Series

Common Knowledge

Canonical title
The Adventures of Hajji Baba of Ispahan
Original title
The Adventures of Hajji Baba of Ispahan
Original publication date
1824; 1937
People/Characters
Hajji Baba; Mirza Firouz Khan; Osman Aga; Dervish Sefer
Important places
Ispahan, Persia (Esfahan, Iran); Tehran, Iran; Istanbul, Turkey; Constantinople, Byzantine Empire; Esfahan, Iran
Related movies
The Adventures of Hajji Baba (1954 | IMDb)
First words
You will be astonished to see yourself addressed by one, of whose existence you are perhaps ignorant, and whose name has doubtless long since been erased from your memory.
Last words
(Click to show. Warning: May contain spoilers.)And so he very humbly takes his leave.

Classifications

Genres
General Fiction, Fiction and Literature
DDC/MDS
813Literature & rhetoricAmerican literature in EnglishAmerican fiction in English
LCC
PZ3 .M825Language and LiteratureFiction and juvenile belles lettresFiction and juvenile belles lettresFiction in English
BISAC

Statistics

Members
486
Popularity
62,087
Reviews
4
Rating
½ (3.67)
Languages
7 — Czech, English, French, German, Farsi/Persian, Spanish, Turkish
Media
Paper, Ebook
ISBNs
42
ASINs
54