Picture of author.
14 Works 453 Members 8 Reviews

About the Author

Image credit: zimbio.com

Works by Niels Arden Oplev

The Girl with the Dragon Tattoo [2009 film] (2009) — Director — 237 copies, 6 reviews
The Dragon Tattoo Trilogy (2009) — Director — 79 copies
Mr. Robot: Season 1 [2015 TV Series] (2016) — Director — 40 copies
Flatliners [2017 film] (2017) — Director — 31 copies
Dead Man Down [2013 film] (2013) — Director — 29 copies
Mr. Robot: Season 2 [2016 TV Series] (2017) — Director — 17 copies
Speed Walking [2014 film] (2014) — Director — 5 copies
World's Apart [2008 film] (2008) — Director — 4 copies, 1 review
Portland [1996 film] — Director / Screenwriter — 2 copies
Fukssvansen 1 copy
Under the Dome - Pilot — Director — 1 copy

Tagged

Common Knowledge

Canonical name
Oplev, Niels Arden
Birthdate
1961-03-26
Gender
male
Occupations
film director
Nationality
Denmark
Birthplace
Oue, Himmerland, Denmark
Associated Place (for map)
Himmerland, Denmark

Members

Reviews

8 reviews
A journalist investigates a 40-year-old mystery, while a hacker spies on him.

A strong film - both in the well-made sense and in the black coffee sense. There are some scenes that are horribly unpleasant to watch. But they're a relatively small portion of the movie, and they make important contributions to the story and characters. Overall, it's a much more entertaining movie than I expected based on its Swedishness, the bad poster and the premise (which in fact is not anywhere near as lame show more as it sounds when glibly summarized).

Concept: C
Story: A
Characters: A
Dialog: C
Pacing: A
Cinematography: C
Special effects/design: A
Acting: A
Music: B

Enjoyment: B

GPA: 3.2/4
show less
½
Sara og hennes familie tilhører sekten Jehovas Vitner. De har alltid levd strengt etter reglene som gjelder for medlemmene i sekten, og når problemer oppstår, tilkalles de eldste. Broren hennes har snakket de eldste midt i mot, og er utstøtt. Når familiemedlemmene møter ham på gata, må de forholde seg som om han er usynlig. Dersom de snakker med ham, risikerer de selv å bli utstøtt.

Familieidyllen slår alvorlige sprekker da det viser seg at faren har vært utro. Moren klarer ikke show more å tilgi faren, og skilsmissen fører til at Sara og hennes yngre søsken velger å bo hos sin far. Sinnet rettes mot moren fordi hun ikke klarer å tilgi. Farens posisjon som eldste forsvinner pga. skilsmissen og hans utroskap.

Fra talerstolen på møtene i sekten tordnes det om dommedagsprofetier og forbud mot det meste. Men selv om mange ting er forbundet med forbud; sex utenfor ekteskapet og/eller med en annen enn den man er gift med er like fullt det verste. Og de eldste bedriver virkelig dyneløfting hos medlemmene. De mest intime detaljer må det berettes om når man er innkalt til forhør hos de eldste. De unge blir oppmuntret til ikke å ta høyere (verdslig) utdannelse, og pionerarbeid anses som det beste man kan få ut av livet sitt. Kvinnene har strengt tatt ikke lov til å tale på møtene, men får til nød lov til å pludre foran forsamlingen og spille rollespill hvor de irettesettes - gjerne av yngre menn eller gutter.

Da Sara forelsker seg i Teis, oppstår det et alvorlig dilemma. Enten må Teis opptas i sekten, eller Sara må bryte kontakten med ham. For hvis hun fortsetter å treffe ham, risikerer hun å bli utstøtt. Og Sara må til slutt velge; familien og sekten eller Teis og kjærligheten ...

Filmen er basert på en sann historie. Og det er en sterk historie som fortelles! Historien er ikke unik for Jehovas Vitner, men kunne like godt ha dreid seg om en hvilken som helst sekt eller ortodoks gren av et religiøst samfunn. Filmens styrke ligger i tillegg til meget gode skuespillerprestasjoner i at sektens medlemmer fremstilles nyansert. Her er man ikke ute etter å tegne et bilde av de gode versus de onde. Derimot tegnes et i og for seg sympatisk bilde av en sekt hvis omdømme er meget omdiskutert i samfunnet for øvrig. Det hele blir bare så fryktelig galt når enkeltmennesker styres og kontrolleres med frykt for dommedag og fortapelse, for ikke å si med frykt for å miste alle menneskene i ens liv som betyr noe for en.
show less
½
Nov 5, 2009Norwegian
Jeg har sett svært frem til filmatiseringen av Stieg Larssons Millenium-triologi. Og jeg ble ikke skuffet!

For meg stemte alle rollefigurene i filmen. Spesielt rollen som Lisbeth Salander kan ikke ha vært lett å fylle, men dette har lykkes til gangs!

Selv om det tar luven av spenningen at man har lest boka fra før og sånn sett kjenner svarene på krimgåten, synes jeg filmen hadde et vanvittig driv. Dessuten var den filmteknisk flott!

Toppkarakter fra meg!

Awards

You May Also Like

Associated Authors

Rasmus Heisterberg Screenwriter, Author
Nikolaj Arcel Screenwriter, Author
Ben Ripley Writer
J.H. Wyman Screenwriter
Stieg Larsson Original book
Ewa Fröling Contributor
Per Oscarsson Contributor
Annika Hallin Contributor
Jacob Groth Composer

Statistics

Works
14
Members
453
Popularity
#54,168
Rating
4.0
Reviews
8
ISBNs
8
Languages
1

Charts & Graphs