Live and Remember

by Valentin Rasputin

On This Page

Description

First published in Russian in 1974, Live and Remember was immediately hailed by Soviet critics as a superb if atypical example of war literature and a moving depiction of the degradation and ultimate damnation of a frontline deserter. The novel tells the story of a Siberian peasant who makes a tragic miscalculation by deserting in the last year of the war, and of the loyal wife who embraces his fate as her own.

Tags

Recommendations

Member Reviews

2 reviews
Háborús regény, amiben puska se dördül*, romantikus regény, amiben férj és feleség szeret egymásba – de csak akkor, amikor már egymást szeretniük lehetetlen. Guszkovot nem eresztik szabadságra a háborúból sebesülése után, ezért inkább hazaszökik asszonyához – csak ide a sarokra, Szibéria legeldugottabb szegletébe. Hősünk tudja, mit vállalt, hogy a Vörös Hadsereg kivégzőosztagai nem bocsátanak meg neki – elfogadja, hogy döntése őt még élő, de végső soron már halott emberré teszi, olyan Robinsonná, akinek nem egy lakatlan szigeten, hanem emberek között, de előlük örökké elrejtőzve kell ezentúl tengetnie napjait. Segítségére siet azonban felesége, akivel egymásra show more utaltságukban végre-valahára megtalálják azt, amit az elején valahogy elszalasztottak: az egymás iránt érzett szerelmet. Kiváló alapötlet, húsbavágó morális problémák egy fantasztikus háttér – a szibériai táj – előtt, az pedig külön öröm, hogy Raszputyin hanyagolja az ítélkezést: megengedi az olvasónak, hogy ő mentse fel vagy bírálja meg a szökevényt. (Mondjuk hozzáteszem, kőszívűnek kell lennie annak, aki elítéli Guszkovot – a háborút, azt igen, azt érheti vád.)

Csak. Sokat gondolkodtam azon, hogy a könyv hosszas párbeszédei férj és feleség között vajon azért idegesítettek-e, mert hosszasak, vagy azért, mert tegnap kora (túl kora!) reggel oviba menet egy egész komoly vitánk volt Emma lányommal egy elázott, de számára még így is érzelmileg központi helyet betöltő szoknyaruha körül, meg amúgy is: az a hülye eső**, és még a bakancsom is átázott, és így bumlizni fel-alá az 56-oson… No mindegy – összességében ezek voltak azok a körülmények, amik a könyv zömének olvasása során hatottak rám. Kérdés tehát, hogy bennem volt-e a hiba, vagy a könyvben. Arra jutottam, hogy is-is. A négy csillag azért jár (járna négy és fél is, ha lenne) – már csak a páratlan Szibéria-ábrázolás miatt is.

* Jó, dördül. Lelőnek benne egy vadkecskét, sőt egy fenyőrigót is. De így jobban néz ki a mondat.
** És hülye apa, aki nem jött rá időben, hogy a hosszú szoknyaruha, az eső, és a biciklizés egymást kizáró tényezők.
show less
En mycket stark roman om vanliga människor i en liten by i ryska Sibirien. Andrej deserterar från armen och flyr kriget för att återse sin hemby och träffa sin hustru. Vi får följa Andrej, hans hustru Nastonia och människorna i den lilla byn Atamanovka. Andrej gömmer sig när han inser följderna av sin desertering men mötena med hustrun får konsekvenser som inte går att dölja. Det är realistiskt, sorgligt och vemodigt men så oerhört starkt berättat. Med små steg förs berättelsen fram mot oundvikliga slutet. Läs!!

Members

Recently Added By

Author Information

Picture of author.
60+ Works 397 Members
Valentin Grigoriyevich Rasputin was born on March 15, 1937 in Ust-Uda, Soviet Union. He graduated from Irkutsk State University in 1959. He worked as a journalist for many years. He became a head of the village prose writers who emerged in the 1960s to address moral and environmental issues and depict a rural Russia about to be consumed by show more industrialization. His books included Farewell to Matyora, The Fire, and Money for Maria. He died on March 14, 2015 at the age of 77. (Bowker Author Biography) show less

Awards and Honors

Series

Belongs to Publisher Series

Common Knowledge

Original title
Zivi i pomni
Original publication date
1980

Classifications

Genres
Fiction and Literature, General Fiction
DDC/MDS
891.7Literature & rhetoricAsian LiteratureEast Indo-European and Celtic literaturesRussian and East Slavic languages
LCC
PG3485.5 .A85 .Z313Language and LiteratureSlavic languages and literatures. Baltic languages. Albanian languageSlavic. Baltic. AlbanianRussian literatureIndividual authors and works1961-2000
BISAC

Statistics

Members
57
Popularity
536,882
Reviews
2
Rating
(4.17)
Languages
8 — Dutch, English, Finnish, German, Hungarian, Norwegian (Bokmål), Russian, Swedish
Media
Paper
ISBNs
18