Het psalmenoproer

by Maarten 't Hart

On This Page

Tags

Recommendations

Member Reviews

3 reviews
Knap om op basis van waargebeurde feiten een roman te schrijven die tegelijk ook een heel menselijk verhaal schetst. Ongelofelijk dat er opstand uitbreekt over de wijze waarop de psalmen gezongen moeten worden. Het geeft meteen aan dat er weinig verandert is in de wereld. Mensen gaan elkaar te lijf vanwege de gekste dingen. Veel onbekende woorden (ik heb ze niet opgezocht), maar dat hoeft ook niet om het verhaal te kunnen volgen. De humor sprak me ook aan, zoals de subtiele verwijzing naar het rookgedrag, Moot sart, en de man van Anne die onder de kleine beestjes zit.
Maarten 't Hart brengt in Het psalmenoproer, zijn eerste historische roman, een fascinerende en grotendeels vergeten periode uit de vaderlandse geschiedenis tot leven. In de roman wordt het levensverhaal verteld van een kleine reder die in zijn leven één faux pas begaat, waardoor hij betrokken raakt bij het psalmenoproer, een opstand van `verpauperde luyden' tegen `voorname meesters'. En passant wordt ook een scherp beeld geschetst van de neergang der beug- en haringvisserij, uitmondend in de historische audiëntie van Maassluise vissers bij Napoleon in oktober 1811.
In 1773 werd er in de gereformeerde kerken in Nederland ter vervanging van de eeuwenlang gezongen psalmberijming van Petrus Datheen een nieuwe berijming ingevoerd. Er was show more verzet, maar niet grootschalig. Anders werd dat toen men ook de wijze waarop de psalmen gezongen werden, wilde reformeren. Het was gebruikelijk de psalmen uiterst langzaam te vertolken; kerkgangers mochten zelf versieringen aanbrengen en vrijelijk uithalen toevoegen of eindnoten lang aanhouden. Deze zogenaamde lange zingtrant wilde men vervangen door een korte.
Overal in Nederland sloeg de vlam in de pan. Dominees werden met stoven bekogeld, kerkvoogden bedreigd. In Zeeland kwam het tot ernstige ongeregeldheden, maar de grootste psalmenoproeren deden zich voor in Vlaardingen en vooral in Maassluis. Uiteindelijk moest de baljuw van Delft er met een troepenmacht aan te pas komen om daar de orde te herstellen.
show less

Members

Recently Added By

Lists

Books Read in 2016
4,666 works; 199 members

Author Information

Picture of author.
91+ Works 6,159 Members

Series

Belongs to Publisher Series

Common Knowledge

Canonical title*
Het psalmenoproer
Original title
Het Psalmenoproer
Original publication date
2006
First words
Op de avond van het eeuwfeest, 9 oktober 1739, mocht hij met een brandende blaker naar bed.
Quotations
"Wat nu", vroeg meester Spanjaard. "Is herstel nog denkbaar? "'Van Vreesen 2 en Gericht 2*? Daar op de kade? Als dat zou slagen. hoe laat je ze dan vandaar weer te water? Nee, het is beter ze daar te slechten."
... (show all)"Dat begroot mijn voor je."
"Beide waren reeds duchtig vervallen. lag ik in mijn bed en joelde de wind om de schoorsteen, dan kon ik geen oog luiken. Dan zag ik voor me hoe ze vergingen. Gericht 2 op de Doggersbank, Vreesen 2 bij IJsland. Al die jaren...hoe lang al nu...twintig jaar, nee langer, lag ik in bed te woelen als het stormde. Al die jaren... al die barre, slapeloze nachten... en wat gebeurt er? Vreesen 2 strand niet op de klippen bij IJsland, maar vlakbij, op de Raadhuyskade."
*Namen van houten vissersboten.
Weer rezen de zware stemmen fugatisch in de raadkamer. Bij wijze van ostinato bulderde de bas van Verschoor: 'Geen hernieuwde zangwijs in de Groote kerk, Geen hernieuwde zangwijs in de Groote kerk'
"Kom, laten we ons verschrikt gemoed met een glaasje korenwijn defroyeren."
*Some information comes from Common Knowledge in other languages. Click "Edit" for more information.

Classifications

Genres
General Fiction, Fiction and Literature, Historical Fiction
DDC/MDS
839.31Literature & rhetoricGerman & related literaturesOther Germanic literaturesNetherlandish literaturesDutch
LCC
PT5881.18 .A686 .P83Language and LiteratureGerman, Dutch and Scandinavian literaturesDutch literatureIndividual authors or works1961-2000

Statistics

Members
265
Popularity
121,824
Reviews
2
Rating
½ (3.41)
Languages
Dutch, German, Swedish
Media
Paper, Audiobook, Ebook
ISBNs
10
ASINs
4