Drummer in the Dark

by Francis Clifford

On This Page

Description

Irske terrororganisationer i England spreder dd̜ og d̜elğgelse med fjernstyrede sprn̆gladninger.

Tags

Recommendations

Member Reviews

2 reviews
England, Polen, ca 1975
Duncan Howard på 46 er mere gift med sit job som efterforsker end med sin frustrerede kone, Eve på 34. Han forsøger at finde ud af hvordan IRA skaffer sig de radiostyrede vejsidebomber,- kaldet touchbuttons - der fra starten har taget livet af en dommer Welch, sænket en færge med soldater og pårørende midt i kanalen og senest sprængt to Saladin mandskabsvogne i luften nær grænsen til Nordirland.
En Graham Martin Leach smugler Touchbutton-udstyr for en David Warrick for 1000 pund pr ladning. Men nu har han fundet sig en kæreste Anna Dabrowska i Warszawa og Warricks mellemmand Marek Retman er uforstående overfor at Leach vil hoppe en leverance over. Leach vil ikke afsløre at det er for at smugle veninden show more ud fra Polen, så han er i klemme mellem Retman og Anna.
I England har Howard en bekræftiget mistanke til en Brendan Nolan og han har også et godt gæt på at Warrick bruger Leach til at smugle bomberne ud. Howard vil have mere end bare mellemmændene, så han venter og ser. Imens sprænger touchbutton et militærorkester i stumper og stykker, mens de er ved at stige på en bus. En påsat brand bruges som lokkemad til at slå 14 brandfolk ihjel i Birmingham. Premiereministerens bil bliver sprængt i luften, men ved et rent held er han ikke i den. Howards assistent John Sheard og en anden af hans mænd Philip Chisholm bliver sammen med 61 andre dræbt, da deres fly bliver sprængt i luften. Med om bord havde Chisholm det eneste eksemplar af en touchbutton, som myndighederne havde fundet. Howard er oppe i det røde felt og hans søn Colin forsøger at få ham dæmpet ned evt ved at søge læge. Howards første kone Harriet ville have kunnet gøre det, men hun er død og borte.
Sheards kone var gravid og tager hans død tungt. Howard føler sig skyldig og sværger at få ram på de skyldige. Howard flyver til Warszawa, hvor hans underordnede Alan Petrie har samlet beviser nok til at de kan kontrontere Martin Leach med dem.
De driver gæk med Leach og han går i panik og forærer dem en Gray, som var hans kontaktperson i London. Leach får en pistol af Gray og forsøger at finde Warrick i North Tower, men Howard spærrer den elevator, han er inde i og driver ham til fortvivlelse, så han ender med at begå selvmord. Howard er tilfreds med det, men uden den store glæde over det, hvilket undrer ham lidt. Da han kommer hjem, er konen Eve rejst, måske kun midlertidigt. Og en af hans ansatte dukker op og fortæller om det nyeste attentat, for der er jo smuglet 150 touchbuttons ind og måske kun brugt 10.

Klassisk rævejagt med Leach som ræven, der jages af Duncan Howard og hans hundekobbel.
show less

Members

Recently Added By

Author Information

Picture of author.
45+ Works 418 Members

Series

Belongs to Publisher Series

Work Relationships

Common Knowledge

Canonical title*
Hemlig terror
Original title
Drummer in the Dark
Original publication date
1976
*Some information comes from Common Knowledge in other languages. Click "Edit" for more information.

Classifications

Genres
Fiction and Literature, General Fiction
DDC/MDS
823.9Literature & rhetoricEnglish & Old English literaturesEnglish fiction1900-
LCC
PR6070 .H66 .D7Language and LiteratureEnglishEnglish Literature1961-2000

Statistics

Members
32
Popularity
877,546
Reviews
1
Rating
(3.00)
Languages
5 — Danish, English, German, Norwegian (Bokmål), Swedish
Media
Paper
ISBNs
11
ASINs
2