On This Page

Description

One of the lightest and most humorous of Hamsun's works, this short novel takes us into his favourite world of the small, isolated fishing villages of northern Norway.

Tags

Recommendations

Member Reviews

6 reviews
Wow! Great book! I'm speechless!
I bokas åpningsscene ankommer den nye presten og hans frue kystsamfunnet Rosengård et sted i Nord-Norge. På kaia har bygdas folk møtt opp for å hilse den nye presten velkommen. Blant dem står telegrafist Rolandsen, ikke helt edru. Det er han som følger presten med følge til prestegården.

Rolandsen har tidligere fridd til Elise, den vakre datteren av handelsmannen Mack, som er bror av den Mack som holder til på Sirilund (jf. bøkene om Benoni og Rosa samt Pan). Frieriet ble imidlertid avslått, og nærmest i trass har Rolandsen forlovet seg med husjomfru Marie van Loos - også kalt "faen løs" bak hennes rygg. Van Loos er et meget strengt og humørløst fruentimmer, og det er ikke vanskelig å forstå at den godeste levemannen show more Rolandsen ikke legger noe særlig i denne forlovelsen. I motsetning til van Loos som med arge øyne er vitne til forlovedens hemningsløse flørting med alt og alle, og som forsøker å holde ham i ørene uten å lykkes det aller minste ...

Rolandsen har ambisjoner om å bli noe mer enn kun telegrafist. Når han ikke flyr rundt og bedårer stedets kvinner med sitt gitarspill og sin kraftige sangrøst, er han opptatt av en ny oppfinnelse. Han har nemlig oppfunnet et nytt fiskelim som er betydelig billigere å produsere enn det Mack selger. Dette skal gjøre ham rik! Problemet er bare at han ikke har penger til patentet. Han er så og si en bankerott millionær.

Da det finner sted et innbrudd i Macks forretningslokaler og livspolisen hans blir borte, utlover Mack en belønning på det dobbelte av det som har blitt ham frastjålet. Og det på tross av at det ikke står så veldig bra til med økonomien, skjønt dette er det siste Mack vil innrømme og derfor frenetisk forsøker å dekke over ved å utlove denne rause belønningen, som også vil bli tyven til del, bare han står frem. Rolandsen ser sitt snitt å sikre seg midler til patentet, og innrømmer et tyveri han ikke har begått, selv om det koster ham stillingen som telegrafist fordi all hans ære med et sverdslag blir borte. Mack er både overrasket og skuffet, men utbetaler belønningen til Rolandsen, som umiddelbart går i gang med patentsaken. I mellomtiden rømmer husjomfru van Loos bygda etter å ha brutt forlovelsen med Rolandsen, og så reiser hun til Bergen - langt bort fra skammen.

Underveis følger vi presteparet. Presten er ikke så velbeslått som han gjerne liker å gi inntrykk av, og han fortviles over prestefruens sløseri og hennes manglende evne til å styre deres hus. Alt er kaos, og hjemmet bærer preg av rot og skitt. Fruen har nemlig en tendens til å slippe det hun har i hendene hver gang hun får et nytt innfall. Nye innfall får hun absolutt hele tiden, og hjemmet deres ser ikke ut. Fruen kan ikke forstå hvorfor presten maser slik om hver minste lille bagatell.

Så kommer det frem at det slett ikke var Rolandsen som sto bak innbruddet han tilsto, og helvete er løs i den lille bygda. Samtidig er nyheten om at han er i ferd med å bli en rik mann pga. sin nye oppfinnelse i ferd med å spre seg. Og at Mack enten kan bli hans konkurrent eller kompanjong ... Mack som aldri har trengt å be noen om noe som helst i hele sitt liv ... Og så spørs det om Elise får et annet syn på Rolandsen, nå som han med ett er blitt rik?

Med unntak av "Benoni" og "Rosa", må dette være den morsomste boka Hamsun har skrevet! Hamsun er her så bitende sarkastisk at det er en sann fryd! Rolandsen beskrives som en mann som tar kraftig for seg av livets gleder. Ingen har klart å binde ham, og han inntar rollen som spillemann og ungkar, en mann som har noe som kvinnene lar seg sjarmere voldsomt av. I og med at boka er filmatisert med Bjørn Floberg i rollen som telegrafisten, er det ikke til å komme forbi at det var ham jeg hadde på netthinnen mens jeg leste boka. For øvrig må jeg si at beskrivelsen av småkjeklingen mellom presten og prestefruen var noe av det mest fornøyelige med hele boka! Den gang som nå var det pengene som rådde og som anga hvilken verdi man hadde i samfunnet, like det eller ikke like det ... Dermed var det om å gjøre å skjule at man ikke hadde så mange shillinger å rutte med når det kom til stykket. Fasaden var overmåte viktig! Hamsun harsellerer med alle - fattige og rike. Alle får sitt pass påskrevet. Aller best er han når han beskriver oppblåsthet, hovmod og selvhøytidelighet.

Henny Moan er kanskje ikke den rette til å være oppleser, og det ville vært en fordel om noen av de gamle klassikerne ble revitalisert gjennom nyinnspillinger. Like fullt var det morsomt å gjenlese denne boka! Her blir det terningkast seks!
show less
Sep 7, 2008Norwegian
Nun ja.
Kein schlechtes Buch, schmales Bändchen, schnell gelesen, eingängige Sprache.
Inhaltlich aber etwas dünn. Der Telegraphist Rolandsen ist ein ziemlicher Aufschneider. Obwohl verlobt bandelt er mit diversen Frauen an, trinkt zu viel und führt allgemein ein eher unstetes Leben. Er hat aber eine tolle Erfindung gemacht, für deren Umsetzung und Patentierung er Geld bräuchte, das er nicht hat. Über Betrug gelangt er dann aber doch an den gewünschten Betrag. Obwohl der Betrug auffliegt, gelingt es ihm, seine Erfindung umzusetzen, viel Geld zu verdienen, zu einem geachteten Mitglied der Gesellschaft zu werden – und schließlich sogar die Frau seiner Träume zu bekommen.
Das war mir zu märchenhaft. Hamsuns Sympathien liegen show more eindeutig bei Rolandsen, vielleicht lässt er hier seinen eigenen Traum von einem besseren Leben wahr werden und bricht eine Lanze für flatterhafte Charaktere. Besonders realistisch wirkt das Ergebnis nicht.
Schön dagegen der Einblick in das Leben in einem nordnorwegischen Dorf zu Beginn des 20. Jahrhunderts. Die Charaktere sind gut getroffen und einigermaßen realistisch, wenn auch zum Teil überzeichnet.
Allein, die Story konnte mich nicht überzeugen.
show less
Un villaggio norvegese di pescatori, una piccola comunità prigioniera delle proprie fantasie, che sogna ora l'amore ora la ricchezze tra la pesca delle aringhe, furti e l'arrivo del nuovo pastore.
Una tenera commedia ironica in una cornice suggestiva come in tutte le opere del grande scrittore, premio Nobel nel 1920.
Atmosphère norvégienne entre Bergen et les Iles Lofoten. Un télégraphiste veut breveter une colle très efficace qu'il a mise au point.
Un bon choix pour aborder le prix Nobel de littérature ?

Members

Recently Added By

Lists

Books Read in 2023
5,547 works; 145 members

Author Information

Picture of author.
385+ Works 15,871 Members
Knut Pedersen Hamsun was born in Gudbrandsdalen, Norway on August 4, 1859 and grew up in poverty in Hamarøy. At the age of 17, he became an apprentice to a ropemaker and also began to dabble in writing. This eventually became his full-time career. He wrote numerous books during his lifetime including The Intellectual Life of Modern America, show more Hunger, and Pan. In 1920, his novel Growth of the Soil, a book describing the attraction and honesty of working with the land, won the Nobel Prize in Literature. As a supporter of Hitler and the Nazi Occupation of Norway during World War II, Hamsun was charged with treason for his affiliation with the party after the war ended. His property was seized, he was placed under psychiatric observation, and his last years were spent in poverty. He died on February 19, 1952. A 15-volume compilation of his complete works was published posthumously in 1954. (Bowker Author Biography) show less

Some Editions

Geddes, Tom (Translator)

Series

Belongs to Publisher Series

Lanterne (L 171)

Work Relationships

Common Knowledge

Canonical title
Dreamers
Original title
Sværmere
Alternate titles*
Haaveilija
Original publication date
1904 (original Norwegian) (original Norwegian)
Original language
Norwegian
*Some information comes from Common Knowledge in other languages. Click "Edit" for more information.

Classifications

Genres
Fiction and Literature, General Fiction
DDC/MDS
839.8236Literature & rhetoricGerman & related literaturesOther Germanic literaturesDanish and Norwegian literaturesNorwegian literatureNorwegian Bokmål fiction1800–1900
LCC
PT8950 .H3 .S913Language and LiteratureGerman, Dutch and Scandinavian literaturesNorwegian literatureIndividual authors or works1900-1960
BISAC

Statistics

Members
256
Popularity
126,336
Reviews
6
Rating
(3.81)
Languages
12 — Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Hungarian, Italian, Norwegian (Bokmål), Norwegian, Spanish
Media
Paper, Ebook
ISBNs
26
ASINs
5